Szennyvíztisztító kisberendezések telepítése

2024.01.07

Telepítési útmutató a TARTÁLYGYÁR Kft. által forgalmazott UNITANK-2 [2-4LE] / UNITANK-3 [3-6 LE]  , 2 és 3 m3-es szennyvízkezelő oldómedencékhez.

Fontos: A hibák elkerülése végett a beépítési útmutatót a munka megkezdése előtt tanulmányozza át és tartsa kéznél! Az útmutatóban leírtakat és a vonatkozó munkavédelmi előírásokat tartsa be!

Figyelmeztetés: A környezetbarát, újrahasznosított polietilén alapanyagból gyártott zárt tartályban nem tárolható ivóvíz és élelmiszer-ipari termékek, nyersanyagok!

  1. A telepítési hely kiválasztása és ennek feltételei - A tartály elhelyezéséhez egy legalább 5m átmérőjű szabad terület álljon rendelkezésre, hogy a gödör akadálymentesen elkészíthető legyen. - A tartály és a legközelebbi épület között legalább 1m védőtávolságot ajánlatos megtartani. Ha a munkagödör mélysége meghaladja az alapozás mélységét a távolságot 3-6 méterre meg kell növelni. A tartály fölé építeni tilos! - Kerülje a tartály talajvizes területre történő telepítését, a tartályok talajvizes területre nem megfelelőek!. - A tartály gyalogos forgalomnak kitett közlekedési útvonal alá elhelyezhető, ugyanakkor a gépjárműforgalomnak kitett területre nem telepíthető, az teljes mértékben kizárandó! - Fák és növények környezetében a tartály a fatörzstől 2,5m-nél közelebbre ne kerüljön. A tartály fölé és mellé csak olyan növényeket telepítsen, melyek gyökérzetének nem lesz útban a tartály, illetve a gyökér növekedés közben sem nyomja a tartály falát. - Lejtők esetén szakemberrel meg kell vizsgáltatni, hogy a tartály 5 méteres körzetében szükség van-e támasztófal építésére.

  2. Tartály telepítése a.) munkagödör készítése - Készítsen egy munkagödröt sík alappal, melynek átmérője minden irányban 0,5 méterrel haladja meg a tartály legnagyobb átmérőjét a munkavégzés, valamint az ágyazati anyag feltöltésének/visszatöltésének és tömörítésének helyigénye miatt. - Az omlásveszély elkerülése érdekében a munkagödör falát 35-80 fokos szögben felfelé tágítani tanácsos. - A munkagödör mélységének meghatározásakor figyelembe kell vennie azt, hogy minimum 15 cm-es alsó ágyazat szükséges, és a tartály földdel való takarása maximum a búvónyílás felső szintjéig lehetséges. - A föld kiemelése után a munkagödör alján - célszerűen sóderből – alakítsa ki a az alsó ágyazatott, melyet kellően tömöríteni kell (3–szoros gépi döngölés vagy ezzel egyenértékű kézi tömörítés), majd vízszintezze. Az ágyazatban nem lehetnek éles kövek, kitüremkedések. b.) tartály lehelyezése, csőcsatlakozások kialakítása - A tartályt óvatosan (hevederek segítségével) eressze le a munkagödörbe és ellenőrizze, hogy vízszintben van–e. A tartályon található emelőfülek csak a tartály üres állapotában használhatók (az üres tartály súlya cca.95 - 110kg). - A DN110-es cső vízzáró csatlakoztatásához – koronafúróval - egy 125mm átmérőjű furatot kell készítenie a tartályon megjelölt helyen. A gyártótól vásárolt ajakos gumitömítés behelyezése előtt a furat széleit gondosan tisztítani, sorjázni szükséges. - A csatlakozó csővezetéket legalább 10cm-es mértékben tolja át a gumitömítésen. c.) feltöltés, tömörítés - Töltse meg a tartályt félig vízzel. - Helyezze fel az aknafedelet, hogy a felső visszatöltés során ne kerüljön kavics, homok a tartályba. - A tartály körüli töltőanyagot - homok, homok-sóder keverék (0,8 – 0,32 tartományban) -0,2-0,3 méteres rétegenként egyenletesen töltse fel a tartály körül. Minden réteget kézi tömörítőeszközzel körkörösen, egyesnletesen döngöljön le. Gépi tömörítés tilos! Tilos a kiemelt földet a tartály közvetlen közelébe visszatölteni. - Ha az oldalsó ágyazat feltöltése elérte a tartályban lévő víz magasságát, a tartály be- és elvezető csöveinek bekötése, majd lezárása után a tartályt teljesen fel kell tölteni vízzel. - Ezt követően folytathatja - az előzőekben részletezett módon - az oldalsó ágyazat kialakítását. - Ellenőrizze a bekötött csöveket. Ezeknek feszültségmentesen jól rögzítve kell lenniük. - Az utolsó 20cm-es réteg feltöltéséhez használhatja a munkagödörből kiemelt földet, de az hegyes, éles köveket nem tartalmazhat!

  3. Ha a tartály a telepítés során nyakmagasítást igényel, azaz az előre kialakított nyakmagasságnál magasabb a földtakaró, akkor a tartály tetejét betonozással kell megerősíteni a megnövekedett földterhelés kompenzálása miatt!

  1. PL. tartály méretek:

    • A: 1060 mm;

    • B: 110 mm;

    • C: 2014 mm a 2 m3-es / 2820 mm a 3 m3-es;

    • D: 1110 mm;

    • E: 160 mm;

    • F: 1180 mm;

    • G: 1340 mm;

    Tisztított szennyvíz elosztó méretek:

    • A: 110 mm;

    • B: 400 mm;

    • C: 110 mm;

    • D: 290 mm;

    1. A tisztítótó-szűrő drénmező telepítése Az oldómedencében végbemenő anoxikus folyamatok során a szennyvíz megtisztul, viszont a tisztított víz további kezelésre szorul. Ezt a kezelést a tisztító-szűrő drénmezőben kapja meg. A már kezelt folyadék az oldómedencében töltött 3-4 napos tartózkodása után a tartályból a tisztító-szűrő mezőbe kerülve elszivárog a talajban és visszakerül a természetes körforgásba. A mező kialakítása az UNITANK-2-es és az UNITANK-3-as esetében a következő:

    • A szűrő árok mérete: 60x60cm;

    • A keletkező átlagos napi szennyvízmennyiség:

      • pl. UNITANK – 2 >> 4 fő x 120 l/fő/nap = 480 l/nap = 0,48 m3/nap; Táblázatból az alagcső hossza 1m3 szennyvíz szűréséhez 43m >> így 0,48m3-hez ~ 20,64 m, kerekítve ~ 21m szükséges. A hosszt meg kell növelni 30%-al, mivel az oldó medencénél kell lenni egy ágnak, amit pihentetnek. 21 x 1,3= 27,3~ 27 m >>> 3x9 m (rajz).

      • pl. UNITANK – 3 >> 6 fő x 120 l/fő/nap = 720 l/nap = 0,72 m3/nap; Táblázatból az alagcső hossza >> 1 m3 szennyvíz szűréséhez 43 m szükséges, így 0,72 m3-hez 30,96 m , ez ~ 31 m szükséges. A hosszt meg kell növelni 30%-al, mivel az oldó medencénél kell lenni egy ágnak, amit pihentetnek. 31 x 1,3= 40,3 m, ez ~ 41 m >>> 3x14 m >>> 42 m.

    • A tisztító-szűrő mező kialakítása a következő:

Szennyvíz elosztó mező -Tartálygyár Kft.
Szennyvíz elosztó mező -Tartálygyár Kft.
Draincső rétegrend - Tartálygyár Kft.
Draincső rétegrend - Tartálygyár Kft.
  • A tisztító-szűrő mező rétegrendjének a következőképp kell felépülnie:

  • Egy 60cm széles és 120cm mély szűrőárkot kell kialakítani melyben 25 cm mélyen fel kell tölteni a tisztító ágyazattal, majd a dréncső lefektetése után, azt újabb 25 cm magas réteggel kell befedni. Ezt követően lehet, a tisztító-szűrő árkot visszatemetni a kitermelt földel. 

EGYÉB INFÓK: 0036303834000 vagy info@tartalygyar.hu

VÁSÁRLÁS:

TARTÁLYGYÁR Kft. 
Minden jog fenntartva 2022
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el