Telepítés talajvizes területre!

2024.01.07

ACÉL vagy talajvizes területre készített műanyag TARTÁLYOK TELEPÍTÉSE TALAJVIZES TERÜLETRE:

Fontos:

  • talajvizes területen az irányadó a maximális ( néha előforduló) talajvízszint ;
  • a beton mennyiség számításához kérje szakember segítségét;

A fekvőhengeres acéltartályok - ill. a talajvizes területre méretezett műanyag tartályok - földalatti elhelyezésre - főleg talajvizes területre -, készültek. Mint ilyenek, a kívülről befelé ható oldalterhelésekre is méretezve vannak, így akár 100% talajvizes területre is telepíthetők, azaz teljesen is merülhetnek a talajvízbe.
FONTOS: A tartály ugyan erős, talajvizes területen történő telepítésre megfelel, azért Archimédesz törvénye ezekre a tartályokra is érvényes, azaz ha üres, akkor a térfogatával arányos felhajtó erő hat rá. Azaz ha a tartály 5 m3-es akkor - víz esetében - ~ 5 tonna felhajtóerő hat a tartályra, ha teljesen talajvízbe merül. Ekkor, ha üres a tartály a talajvíz kiemeli a földből!!!
Ezt megelőzendő egy rögzítő betonozás alkalmazása szükséges, mely akkora tömegű kell hogy legyen, hogy a tartályt üres állapotában is le tudja súlyozni. Maradva az 5 m3-es méretnél, az 5 m3-es acéltartály tömege ~ 1000 kg, tehát az 5000 kg-os felhajtó erő kiegyenlítésére 5000-1000 =~ 4000 kg, azaz ~ 2-2,5 m3 beton szükséges ( a beton sűrűsége ~ 1800-2200 kg/m3) .
A betonozást lehet a tartály alá vagy a tartály fölé is tenni.
FONTOS: Ha a tartály alá kerül a betonozás, akkor az is talajvizes környezetben lesz, tehát arra is kell rászámolni felhajtóerőt, így ~ dupla mennyiségű betonra lesz szükség. A beton alapzatra acélpántokkal vagy a lábánál lecsavarozva kell rögzíteni a tartályt
Ha a betont a tartály fölé rakja, akkor a terület - praktikusan - felhasználható pl. parkolóként, közlekedő útként, stb.! Ha a föld felszíne alá kerül a beton , pl. 20-25 cm-rel, akkor a tartály tetején akár virágoskert is kialakítható!
A betont acélhálóval kell erősíteni.!
A betonozással történő tartály telepítés lépései:

  • A tartály telepítés megkezdésekor az általános leírás szerint járjon el.
  • A kialakított gödörbe állítsa bele az acéltartályt. ( ha alul lesz a beton, akkor természetesen a már kialakított betonalapzatra. Ebben az esetben a következő lépésként rögzítse a tartályt);
  • A tartályt engedje tele vízzel, így a telepítés során nem mozdul el ( ha beton alaphoz van rögzítve, akkor természetesen erre nincs szükség);
  • A föld visszatermelése körkörösen, folyamatosan tömörítve mehet.
  • Ha a tartály körüli földfeltöltéssel elértük a becsatlakozási pontokat, akkor csatlakoztassuk a tartályt a csőrendszerre, ellenőrizzük, hogy a tömítettség megfelelő-e!
  • Ha a felső betonozást választotta, akkor mielőtt a tetőt betonozná, megfelelően tömörítse a visszatermelt talajt, majd helyezze el az acélhálót, ezt követően mehet rá a számított mennyiségű beton .
  • Ha a tartály felső betonozása fölé még kerül föld akkor a tartály nyakát megfelelő magasságúra kell visszavágni, vagy megnövelni.
  • A telepítést követően a beton (ok) megszilárdulását követően a tartály használatba vehető!

Egyéb információk tekintetében küldjön e-mailt az info@tartalygyar.hu címre vagy keressen a 30/3834000-es számon!

Tartályok telepítése talajvizes területre!
Tartályok telepítése talajvizes területre!
TARTÁLYGYÁR Kft. 
Minden jog fenntartva 2022
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el